JUDO
JUDO
Igoro Kano (twórca judo) w małej salce stworzył system wartości, metodę wychowania, sztukę samoobrony, i nowoczesny sport. Za cel przewodni twórca obrał doskonalenie „samego siebie”, co miało być uzyskiwane przez systematyczne ćwiczenia.
Judo jest sportem walki, opierającym się na rzutach i chwytach. Zabronione są tu uderzenia, kopnięcia, oraz techniki które są niebezpieczne dla zdrowie i życia.
Judo przyczynia się do harmonijnego rozwoju, przekonuje że nie liczy się głównie siła i masa ciała, ale szybkość i zręczność. Dla dzieci i młodzieży jest systemem wychowania fizycznego, sportem, który przygotowuje do życia codziennego.
Judo kształtuję szybkość, zwinność, zręczność, siłę, wytrzymałość, a także spostrzegawczość, odwagę, opanowanie, odporność. Koncentrację i wytrwałość. Wpływ wychowawczy tego sportu jest niezaprzeczalny.
Jedną z podstawowych strategii walki w tym sporcie jest zadanie efektywnego uchwytu przeciwnikowi. Musi on zaburzyć jego równowagę – w ten sposób zawodnik nie będzie w stanie oprzeć się bądź przeciwstawić zadanej technice. Następnie należy sprowadzić przeciwnika do parteru. Tym samym nie będzie już stanowił żadnego zagrożenia. Jest to bardzo bezpośrednia i praktyczna strategia obronna w Judo. Z tego powodu także sportowcy skupiają się na walce w stójce, dzięki czemu mogą szukać okazji do zastosowania rzutu. Jeśli obaj zawodnicy znajdą się w parterze – stosowane są duszenia i inne techniki kończące.
JUJITSU
Zarówno Judo, jak i Brazylijskie Jiu Jitsu są zaliczane do graplingowych sportów walki. Co więcej, BJJ powstało w wyniku modyfikacji zasad obecnych w Judo. Po kilku dekadach rozwoju obu sportów w różnych kierunkach wciąż mają one ze sobą wiele wspólnego. Podstawowe różnice między nimi tkwią jednak w odmiennych strategiach walki.
Brazylijskie Jiu Jitsu rozwinęło się z technik walki w parterze zaczerpniętych z Judo. Sportowcy traktują rzuty na podłoże raczej jako początek walki niż jej zakończenie. Co więcej, są nawet w stanie pozwolić przeciwnikowi na sprowadzenie siebie do parteru, jeśli oznacza to, że on także znajdzie się na deskach. BJJ jest bogate w techniki walki w parterze. Pozwalają one na zdobycie prostej przewagi nad przeciwnikiem, szczególnie jeśli nie trenował on tej konkretnej techniki walk.
Oba sporty są do siebie bardzo podobne – ostateczny wybór jednej z dyscyplin zależy więc od własnych preferencji w zakresie strategii walki. W Judo można nauczyć się solidnych podstaw rzutów w celu zdobycia punktu lub szybkiej wygranej. Podczas gdy w Brazylijskim Jiu Jitsu zdobycie punktu zwykle odbywa się poprzez poddanie się przeciwnika. To oznacza, że przeciwnicy pozostają w parterze tak długo, jak jest to potrzebne. Jednocześnie pracują nad poddaniem się przeciwnika. Niemniej, w Judo możliwe jest wygranie walki poprzez poddanie się. Jeśli jednak nie stanie się ono szybko – zawodnicy muszą wrócić do walki w stójce i z takiej pozycji kontynuować walkę. W efekcie, to właśnie zasady obowiązujące w konkretnym sporcie wyznaczają konkretną strategię walki.
W jujitsu wyróżniamy walki w kimonach ( gi ) oraz walke bez kimon ( spodenki i bluzka )
ZAPASY
Początki tej dyscypliny sportowej sięgają czasów starożytnych. Wówczas była to jedna z ważniejszych konkurencji na Igrzyskach Olimpijskich, które organizowane były w antycznej Grecji. Zapasy były popularne zarówno w okresie klasycznym jak i helleńskim. Umiejętności zapaśnicze zawodników niejako traktowano jako test na przynależność do kultury helleńskiej. W tych okresach zapasy stały się wyznacznikiem bycia człowiekiem światłym. Grecy określali umiejętności zapaśnicze jako walor militarny oraz traktowali je jako element edukacji wojskowej. Zapasy oczywiście jak każda inna dyscyplina sportu jest unormowana przez szereg reguł i zasad. Jest to sport walki, który polega na zmaganiach dwóch zawodników. Celem walki jest położenie przeciwnika na łopatki. Mecz wygrany jest wówczas kiedy jeden z zawodników przytrzyma przeciwnika przez 1 sekundę, tak aby dotykał on łopatkami maty. Innym sposobem na wygranie jest walka na punkty.Wygrywa ten, który uzbiera najwięcej punktów technicznych Zawodnicy walczą w specjalnych trykotach – jeden w czerwonym, a drugi w niebieskim. Walka odbywa się na specjalnej macie, która najczęściej posiada okrągły kształt. W zapasach istnieje całkowity zakaz stosowania chwytów, które mogłyby w jakikolwiek sposób zagrozić przeciwnikowi pod względem zdrowotnym, są to między innymi dźwignie czy duszenia, które są znane i często stosowane w zawodach judo.Najważniejsze więc w tej dyscyplinie sportu jest wykazanie się siłą, sprytem i szybkością. Istotny jest również instynkt zawodnika oraz kondycja psychiczna